Elegancko

Sukienki koktajlowe – na jaką okazję?

elegancka sukienka koktajlowa na wesele

Zaproszenia na różne okazje często są opatrzone informacją, która podpowiada, jaki dress code będzie obowiązywał na danym wydarzeniu. Sukienka koktajlowa powinna zostać założona tylko w określonych sytuacjach.

Kiedy włożyć sukienkę koktajlową?

Sukienki koktajlowe przewidziane są do noszenia w godzinach popołudniowych, czyli pomiędzy godziną 16 a 20. Doskonałym przykładem sukienki koktajlowej jest wszystkim znana “mała czarna”. Skromna, ale efektowna i delikatnie podkreślająca zalety sylwetki sukienka, której długość kończy się kilka centymetrów nad kolanami, to doskonały przykład koktajlowego stroju. Kiedy za zaproszeniu pojawia się informacja o stroju koktajlowym, oznacza to, że można pozwolić sobie na większą swobodę w doborze stroju w porównaniu do sukni wieczorowych. Dozwolone są większe dekolty, ciekawe desenie i bardziej jaskrawe kolory, jednak nie należy z niczym przesadzać. Sukienka koktajlowa mimo wszystko ma być elegancka i formalna. Warto wiedzieć o tym, że dla mężczyzny strój koktajlowy oznacza po prostu garnitur, więc kobieca sukienka powinna być na tyle elegancka, aby dobrze się w takim towarzystwie prezentować.

Dodatki do sukienki koktajlowej

Wybierając sukienkę koktajlową, należy dobrać do niej odpowiednie dodatki. Późnym popołudniem doskonale sprawiają się delikatne ozdoby,  wykonane z klasycznych materiałów, takich jak srebro oraz złoto. Obuwie do sukienki koktajlowej może być na obcasie, ale nie powinno ono stylem odbiegać od stylu sukienki, ani też być wyzywające. Wysokie szpilki we wściekle czerwonym kolorze raczej odpadają, ale klasyczne czółenka doskonale się sprawdzą.

Strój koktajlowy dawniej a dzisiaj

Dzisiejszy strój koktajlowy nie jest identyczny ze standardami, które obowiązywały jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W XXI wieku dress code uległ lekkiemu rozluźnieniu, a za strój koktajlowy u kobiet jest uznawana także elegancka bluzka połączona ze spódnicą. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taki ubiór nie był uważany za wystarczająco elegancki, gdyż kobiety ubierały spódnice na co dzień. Sukienki koktajlowe są obecnie noszone także po godzinie 20, ubiera się je zwykle na studniówki, wesela i podobne okazje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *